Český RoboTwin patří mezi nejslibnější inovativní start-upy v Evropě

Český RoboTwin patří mezi nejslibnější inovativní start-upy v Evropě

RoboTwin je nominován na EIT Awards 2024 v kategorii inovační tým. Jedná se o další úspěch mladé firmy, která se specializuje na trénování pohybu robotů bez nutnosti kódování a zavádění této technologie v lakýrnických provozech. Unikátní nápad, který vznikl jako diplomová práce zakladatelky Megi Mejdrechové se posunul až do fáze úspěšného uvedení na trh, a to i díky podpoře EIT Manufacturing.

RoboTwin zavádí do výroby robotiku napodobující pohyb bez nutnosti kódování. Umožňuje pracovníkům učit roboty přímo, a tím automatizovat i ty nejsložitější úlohy bez programování. Jedná se o senzorovou technologii a nástroj pro výuku robotů, který umožňuje pracovníkům programovat roboty jen na základě vlastních pohybů. Z lakýrníků se tak stávají programátoři. Řešení otevírá rychlou cestu k robotizaci provozu, zejména pro malé a střední podniky. Díky škálovatelnosti řešení je možné jej použít v široké řadě oblastí jako je automobilový průmysl a v dalších oblastech výroby.

EIT Manufacturing provází RoboTwin na cestě k úspěchu od samého začátku. Start-up se zúčastnil několika programů pro mladé inovátory, jako je EIT Jumpstarter nebo soutěž BoostUp pro východní Evropu. Získali díky tomu individuální mentoring a především cenné kontakty. Zásadní pro vývoj jejich produktu byla spolupráce s výzkumníky CIIRC ČVUT a výrobní firmou GALATEK, kde mohli testovat své řešení v reálném provozu. Společně požádali o finanční podporu v rámci EIT Manufacturing Call for Proposals 2023 a získali ji. Konsorcium tvoří výzkumné týmy CIIRC ČVUT a dvě české výrobní společnosti: GALATEK, který je zároveň integrátorem, a lakovna Dikrt, která řešení testuje; italský partner Cefriel pomáhá s finálním návrhem výrobku a Industry Innovation Cluster ze Slovenska poskytuje obchodní poradenství. Tato spolupráce umožnila pokračovat ve vývoji řešení, které se koncem roku 2023 podařilo přetavit v produkt s prvními platícími zákazníky. Gratulujeme RoboTwinu k dalšímu úspěchu v podobě nominace na EIT Awards 2024!

Jak vzniká úspěšný start-up z tématu pro diplomovou práci? Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou RoboTwinu Megi Mejdrechovou.